Amphenol Aerospace Operations MS27474T10B99PA
MS27474T10B99PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T10B99PA
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T10B99PA.pdf
Availability of MS27474T10B99PA
QUANTITY
MS27474T10B99PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T10B99PA
Internal Part NumberEIS-MS27474T10B99PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert10-99
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T10B99PA
Related LinksMS27474, MS27474T10B99PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T10B99PA Details Description
Related parts for MS27474T10B99PA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT666 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A datasheet.pdf