Amphenol Aerospace Operations MS27474T14B15S
MS27474T14B15S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T14B15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T14B15S.pdf
Availability of MS27474T14B15S
QUANTITY
MS27474T14B15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T14B15S
Internal Part NumberEIS-MS27474T14B15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T14B15S
Related LinksMS27474, MS27474T14B15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T14B15S Details Description
Related parts for MS27474T14B15S
IC DAC 8BIT 5-15V IN MONO 16CDIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW SPT datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMITT TRIG LP SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5POS SLD CUP datasheet.pdf
POSITIONER CRIMP FEMALE 1.3MM datasheet.pdf
RES 12 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf