Amphenol Aerospace Operations MS27474T14B5P
MS27474T14B5P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T14B5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T14B5P.pdf
Availability of MS27474T14B5P
QUANTITY
MS27474T14B5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T14B5P
Internal Part NumberEIS-MS27474T14B5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T14B5P
Related LinksMS2747, MS27474T14B5P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T14B5P Details Description
Related parts for MS27474T14B5P
BATTERY PACK 4.8V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W SGL 15V OUT DIP24 datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
INTEMATIX CHROMALIT ELLIPSE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
15UF 385V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf