Amphenol Aerospace Operations MS27474T16F55P
MS27474T16F55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T16F55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T16F55P.pdf
Availability of MS27474T16F55P
QUANTITY
MS27474T16F55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T16F55P
Internal Part NumberEIS-MS27474T16F55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T16F55P
Related LinksMS27474, MS27474T16F55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T16F55P Details Description
Related parts for MS27474T16F55P
LED 7-SEG SGL CC GRN RHDP .56" datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 9MM G/Y datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
TGON 810 SA 18" X 23" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9A I2PAK-FP datasheet.pdf