Amphenol Aerospace Operations MS27474T18A53S
MS27474T18A53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T18A53S
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T18A53S.pdf
Availability of MS27474T18A53S
QUANTITY
MS27474T18A53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T18A53S
Internal Part NumberEIS-MS27474T18A53S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T18A53S
Related LinksMS27474, MS27474T18A53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T18A53S Details Description
Related parts for MS27474T18A53S
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf