Amphenol Aerospace Operations MS27474T22B21P
MS27474T22B21P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T22B21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T22B21P.pdf
Availability of MS27474T22B21P
QUANTITY
MS27474T22B21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T22B21P
Internal Part NumberEIS-MS27474T22B21P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T22B21P
Related LinksMS27474, MS27474T22B21P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T22B21P Details Description
Related parts for MS27474T22B21P
TERM FORK INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.4A 560 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 58MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf