Amphenol Aerospace Operations MS27474T22B55PB
MS27474T22B55PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T22B55PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T22B55PB.pdf
Availability of MS27474T22B55PB
QUANTITY
MS27474T22B55PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T22B55PB
Internal Part NumberEIS-MS27474T22B55PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T22B55PB
Related LinksMS27474, MS27474T22B55PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T22B55PB Details Description
Related parts for MS27474T22B55PB
IC REG BOOST ADJ 1A SYNC 8MICRO datasheet.pdf