Amphenol Aerospace Operations MS27484E10B13S
MS27484E10B13S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E10B13S
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E10B13S.pdf
Availability of MS27484E10B13S
QUANTITY
MS27484E10B13S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E10B13S
Internal Part NumberEIS-MS27484E10B13S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E10B13S
Related LinksMS27484, MS27484E10B13S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E10B13S Details Description
Related parts for MS27484E10B13S
DIODE ZENER 30V 1.5W SMA datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 250K 48LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 7.24NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 600V TO-93 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 40POS .5MM datasheet.pdf