Amphenol Aerospace Operations MS27484E14B15PB
MS27484E14B15PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E14B15PB
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E14B15PB.pdf
Availability of MS27484E14B15PB
QUANTITY
MS27484E14B15PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E14B15PB
Internal Part NumberEIS-MS27484E14B15PB
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E14B15PB
Related LinksMS27484, MS27484E14B15PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E14B15PB Details Description
Related parts for MS27484E14B15PB
FIXED IND 180NH 250MA 1.4 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.52W MONO D 8LFCSP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf