Amphenol Aerospace Operations MS27484E16A55P
MS27484E16A55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E16A55P
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E16A55P.pdf
Availability of MS27484E16A55P
QUANTITY
MS27484E16A55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E16A55P
Internal Part NumberEIS-MS27484E16A55P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E16A55P
Related LinksMS27484, MS27484E16A55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E16A55P Details Description
Related parts for MS27484E16A55P
VARISTOR 90V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.59MH 5.60A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
COVER PLATE MINI MAC CAPTURING datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf