Amphenol Aerospace Operations MS27484E16A55PA
MS27484E16A55PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E16A55PA
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E16A55PA.pdf
Availability of MS27484E16A55PA
QUANTITY
MS27484E16A55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E16A55PA
Internal Part NumberEIS-MS27484E16A55PA
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E16A55PA
Related LinksMS27484, MS27484E16A55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E16A55PA Details Description
Related parts for MS27484E16A55PA
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MDR RCPT 68POS R/A 4-40 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
SENSOR LEVEL FLOAT M10 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
DSUB 27X2 M PCB G50 50OHM datasheet.pdf