Amphenol Aerospace Operations MS27484E16F55PA
MS27484E16F55PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E16F55PA
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E16F55PA.pdf
Availability of MS27484E16F55PA
QUANTITY
MS27484E16F55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E16F55PA
Internal Part NumberEIS-MS27484E16F55PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E16F55PA
Related LinksMS27484, MS27484E16F55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E16F55PA Details Description
Related parts for MS27484E16F55PA
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 55MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf