Amphenol Aerospace Operations MS27484E22F21P
MS27484E22F21P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E22F21P
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E22F21P.pdf
Availability of MS27484E22F21P
QUANTITY
MS27484E22F21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E22F21P
Internal Part NumberEIS-MS27484E22F21P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E22F21P
Related LinksMS27484, MS27484E22F21P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E22F21P Details Description
Related parts for MS27484E22F21P
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH OPT ISOL AC SS PWR 16-PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 35UH 3A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf