Amphenol Aerospace Operations MS27484E22F35PA
MS27484E22F35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E22F35PA
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E22F35PA.pdf
Availability of MS27484E22F35PA
QUANTITY
MS27484E22F35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E22F35PA
Internal Part NumberEIS-MS27484E22F35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E22F35PA
Related LinksMS27484, MS27484E22F35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E22F35PA Details Description
Related parts for MS27484E22F35PA
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
SCR SEN 400V .8A 5 UA TO92 TR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W MELF datasheet.pdf
CONN ADAPTER 16P-16P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT SKT datasheet.pdf