Amphenol Aerospace Operations MS27484E22F35PA
MS27484E22F35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E22F35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E22F35PA.pdf
Availability of MS27484E22F35PA
QUANTITY
MS27484E22F35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E22F35PA
Internal Part NumberEIS-MS27484E22F35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E22F35PA
Related LinksMS27484, MS27484E22F35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E22F35PA Details Description
Related parts for MS27484E22F35PA
IC BUFF SCHMT TRG DL N-INV 6XSON datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 25.4X12.7X30MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS SMD VERT TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 10X2QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 310VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf