Amphenol Aerospace Operations MS27484E24F24S
MS27484E24F24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E24F24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E24F24S.pdf
Availability of MS27484E24F24S
QUANTITY
MS27484E24F24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E24F24S
Internal Part NumberEIS-MS27484E24F24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E24F24S
Related LinksMS27484, MS27484E24F24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E24F24S Details Description
Related parts for MS27484E24F24S
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
CLAMP TIE STD #10SCR HS BLK 15" datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 290MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA Camera Flash 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf