Amphenol Aerospace Operations MS27484T10B35SC
MS27484T10B35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T10B35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T10B35SC.pdf
Availability of MS27484T10B35SC
QUANTITY
MS27484T10B35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T10B35SC
Internal Part NumberEIS-MS27484T10B35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert10-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T10B35SC
Related LinksMS27484, MS27484T10B35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T10B35SC Details Description
Related parts for MS27484T10B35SC
IC OPAMP TRANSCOND 850MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50DL POS .125 GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT INV 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.17K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf