Amphenol Aerospace Operations MS27484T14B18PLC
MS27484T14B18PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T14B18PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27484T14B18PLC.pdf
Availability of MS27484T14B18PLC
QUANTITY
MS27484T14B18PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T14B18PLC
Internal Part NumberEIS-MS27484T14B18PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T14B18PLC
Related LinksMS27484T, MS27484T14B18PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T14B18PLC Details Description
Related parts for MS27484T14B18PLC
CABLE ASSY 4 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf