Amphenol Aerospace Operations MS27484T16A35P
MS27484T16A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T16A35P
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T16A35P.pdf
Availability of MS27484T16A35P
QUANTITY
MS27484T16A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T16A35P
Internal Part NumberEIS-MS27484T16A35P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T16A35P
Related LinksMS27484, MS27484T16A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T16A35P Details Description
Related parts for MS27484T16A35P
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M IN-LINE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 16V 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS DIN C KEY BLACK datasheet.pdf