Amphenol Aerospace Operations MS27484T16B42PLC
MS27484T16B42PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T16B42PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27484T16B42PLC.pdf
Availability of MS27484T16B42PLC
QUANTITY
MS27484T16B42PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T16B42PLC
Internal Part NumberEIS-MS27484T16B42PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T16B42PLC
Related LinksMS27484T, MS27484T16B42PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T16B42PLC Details Description
Related parts for MS27484T16B42PLC
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 190MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 9NS 144BGA datasheet.pdf
LJT 66C 66#22D SKT PLUG datasheet.pdf
8-Pin, 24-Bit, 96 kHz Stereo D/A Converter IC datasheet.pdf