Amphenol Aerospace Operations MS27484T18A53S
MS27484T18A53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T18A53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T18A53S.pdf
Availability of MS27484T18A53S
QUANTITY
MS27484T18A53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T18A53S
Internal Part NumberEIS-MS27484T18A53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T18A53S
Related LinksMS27484, MS27484T18A53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T18A53S Details Description
Related parts for MS27484T18A53S
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD ADAPTER 8P8C TO PCB datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 25MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 165W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf