Amphenol Aerospace Operations MS27484T20B41SA
MS27484T20B41SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T20B41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T20B41SA.pdf
Availability of MS27484T20B41SA
QUANTITY
MS27484T20B41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T20B41SA
Internal Part NumberEIS-MS27484T20B41SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T20B41SA
Related LinksMS27484, MS27484T20B41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T20B41SA Details Description
Related parts for MS27484T20B41SA
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
IC PWM MONO SWITCHING REG 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
RES 300 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
POT 10 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC SLIC 1CH 8KHZ 150V HV 16SOIC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE VINYL CLOT datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 230V RED datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf