Amphenol Aerospace Operations MS27484T20F35SB
MS27484T20F35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T20F35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T20F35SB.pdf
Availability of MS27484T20F35SB
QUANTITY
MS27484T20F35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T20F35SB
Internal Part NumberEIS-MS27484T20F35SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert20-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T20F35SB
Related LinksMS27484, MS27484T20F35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T20F35SB Details Description
Related parts for MS27484T20F35SB
CONN RECEPT BD/BD 20POS .4MM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:1 7.5GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TERRANCE 5DBI 12" RP SMA X2 datasheet.pdf
CABLE MOD 8 COND CAT5E 24AWG 5' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf