Amphenol Aerospace Operations MS27484T22B53P
MS27484T22B53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T22B53P
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T22B53P.pdf
Availability of MS27484T22B53P
QUANTITY
MS27484T22B53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T22B53P
Internal Part NumberEIS-MS27484T22B53P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T22B53P
Related LinksMS27484, MS27484T22B53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T22B53P Details Description
Related parts for MS27484T22B53P
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR SMBUS 10UMAX datasheet.pdf
L P B DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFP44 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 12MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf