Amphenol Aerospace Operations MS27484T22F35PD
MS27484T22F35PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T22F35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T22F35PD.pdf
Availability of MS27484T22F35PD
QUANTITY
MS27484T22F35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T22F35PD
Internal Part NumberEIS-MS27484T22F35PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T22F35PD
Related LinksMS27484, MS27484T22F35PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T22F35PD Details Description
Related parts for MS27484T22F35PD
SWITCH KEY SQUARE 2POS DPDT 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
DIE POINT M5298D5.29 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 20MM datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 896FBGA datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX YLW 2.3" 8X8 datasheet.pdf