Amphenol Aerospace Operations MS27484T22F55SB
MS27484T22F55SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T22F55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T22F55SB.pdf
Availability of MS27484T22F55SB
QUANTITY
MS27484T22F55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T22F55SB
Internal Part NumberEIS-MS27484T22F55SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T22F55SB
Related LinksMS27484, MS27484T22F55SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T22F55SB Details Description
Related parts for MS27484T22F55SB
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AT-1991 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf