Amphenol Aerospace Operations MS27484T24F61P
MS27484T24F61P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T24F61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T24F61P.pdf
Availability of MS27484T24F61P
QUANTITY
MS27484T24F61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T24F61P
Internal Part NumberEIS-MS27484T24F61P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T24F61P
Related LinksMS27484, MS27484T24F61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T24F61P Details Description
Related parts for MS27484T24F61P
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf