Amphenol Aerospace Operations MS27496E19B32SA
MS27496E19B32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E19B32SA
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27496E19B32SA.pdf
Availability of MS27496E19B32SA
QUANTITY
MS27496E19B32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E19B32SA
Internal Part NumberEIS-MS27496E19B32SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E19B32SA
Related LinksMS27496, MS27496E19B32SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E19B32SA Details Description
Related parts for MS27496E19B32SA
TRANS PNP 20V 2A SPT datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LOWER/RAISE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CABLE 5 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf