Amphenol Aerospace Operations MS27496E25F29S
MS27496E25F29S picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E25F29S
Brief Description
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27496E25F29S.pdf
Availability of MS27496E25F29S
QUANTITY
MS27496E25F29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E25F29S
Internal Part NumberEIS-MS27496E25F29S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E25F29S
Related LinksMS27496, MS27496E25F29S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E25F29S Details Description
Related parts for MS27496E25F29S
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44PQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 240HQFP datasheet.pdf
SENSOR 5PSI GAUGE datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.12A SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf