Amphenol Aerospace Operations MS27497E16A35P
MS27497E16A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16A35P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16A35P.pdf
Availability of MS27497E16A35P
QUANTITY
MS27497E16A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16A35P
Internal Part NumberEIS-MS27497E16A35P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16A35P
Related LinksMS27497, MS27497E16A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16A35P Details Description
Related parts for MS27497E16A35P
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR14H/AE14M/HPK14H datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS REV VERT datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf