Amphenol Aerospace Operations MS27497E16A55P
MS27497E16A55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16A55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16A55P.pdf
Availability of MS27497E16A55P
QUANTITY
MS27497E16A55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16A55P
Internal Part NumberEIS-MS27497E16A55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16A55P
Related LinksMS27497, MS27497E16A55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16A55P Details Description
Related parts for MS27497E16A55P
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3 13X13X2MM datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf