Amphenol Aerospace Operations MS27497E16B42PA
MS27497E16B42PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16B42PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16B42PA.pdf
Availability of MS27497E16B42PA
QUANTITY
MS27497E16B42PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16B42PA
Internal Part NumberEIS-MS27497E16B42PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16B42PA
Related LinksMS27497, MS27497E16B42PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16B42PA Details Description
Related parts for MS27497E16B42PA
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
LPA2/2 5.08 STI4.5 OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 700W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf