Amphenol Aerospace Operations MS27497E16B55P
MS27497E16B55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16B55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16B55P.pdf
Availability of MS27497E16B55P
QUANTITY
MS27497E16B55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16B55P
Internal Part NumberEIS-MS27497E16B55P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16B55P
Related LinksMS27497, MS27497E16B55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16B55P Details Description
Related parts for MS27497E16B55P
ESCH 12X2MM 1M ZN/ST 45A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6KV N750 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 24" datasheet.pdf
HU SOLID 18AWG DRK BLUE 25K' datasheet.pdf
OSCILLATOR 1.0 HZ MEMS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf