Amphenol Aerospace Operations MS27497E16F35PB
MS27497E16F35PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16F35PB
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16F35PB.pdf
Availability of MS27497E16F35PB
QUANTITY
MS27497E16F35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16F35PB
Internal Part NumberEIS-MS27497E16F35PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16F35PB
Related LinksMS27497, MS27497E16F35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16F35PB Details Description
Related parts for MS27497E16F35PB
CAP MICA 47PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 30W AB MULTIWATT11 datasheet.pdf
IC COMP SINGLE LP SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL FOR SVH CONTACTS 18-20AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 48A SOT-227B datasheet.pdf
CAP CER 15UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 250K datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 14POS datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER MUX 2:10 32TQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf