Amphenol Aerospace Operations MS27497E20B39PLC
MS27497E20B39PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20B39PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27497E20B39PLC.pdf
Availability of MS27497E20B39PLC
QUANTITY
MS27497E20B39PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20B39PLC
Internal Part NumberEIS-MS27497E20B39PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20B39PLC
Related LinksMS27497E, MS27497E20B39PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20B39PLC Details Description
Related parts for MS27497E20B39PLC
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
LED BLUE-GREEN CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
TERM RING VYL 6AWG #10 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D4N-1F26 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf