Amphenol Aerospace Operations MS27497E20F39P
MS27497E20F39P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20F39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E20F39P.pdf
Availability of MS27497E20F39P
QUANTITY
MS27497E20F39P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20F39P
Internal Part NumberEIS-MS27497E20F39P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20F39P
Related LinksMS27497, MS27497E20F39P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20F39P Details Description
Related parts for MS27497E20F39P
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU OTP 32K ZIRC 44QFP datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FOAM LOW DENSITY DISSIPATIVE datasheet.pdf
MOZ 230VUC/230VAC 1A datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf