Amphenol Aerospace Operations MS27497E20F39P
MS27497E20F39P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20F39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E20F39P.pdf
Availability of MS27497E20F39P
QUANTITY
MS27497E20F39P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20F39P
Internal Part NumberEIS-MS27497E20F39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20F39P
Related LinksMS27497, MS27497E20F39P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20F39P Details Description
Related parts for MS27497E20F39P
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/90F SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 10A D2PAK datasheet.pdf