Amphenol Aerospace Operations MS27497E24A61PALC
MS27497E24A61PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E24A61PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27497E24A61PALC.pdf
Availability of MS27497E24A61PALC
QUANTITY
MS27497E24A61PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E24A61PALC
Internal Part NumberEIS-MS27497E24A61PALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E24A61PALC
Related LinksMS27497E, MS27497E24A61PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E24A61PALC Details Description
Related parts for MS27497E24A61PALC
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf