Amphenol Aerospace Operations MS27497E24F19S
MS27497E24F19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E24F19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E24F19S.pdf
Availability of MS27497E24F19S
QUANTITY
MS27497E24F19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E24F19S
Internal Part NumberEIS-MS27497E24F19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E24F19S
Related LinksMS27497, MS27497E24F19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E24F19S Details Description
Related parts for MS27497E24F19S
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf