Amphenol Aerospace Operations MS27497P20B16S
MS27497P20B16S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497P20B16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497P20B16S.pdf
Availability of MS27497P20B16S
QUANTITY
MS27497P20B16S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497P20B16S
Internal Part NumberEIS-MS27497P20B16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497P20B16S
Related LinksMS27497, MS27497P20B16S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497P20B16S Details Description
Related parts for MS27497P20B16S
SHIPPER CIRC BD 6-3/16X6X1-1/2 datasheet.pdf
FHS 40 PCB KIT 16/55A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 230V datasheet.pdf
PUNCH STUD 230V AC ADAPTER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .325 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
150UF 450V 22.23X92.08 85C AXI datasheet.pdf