Amphenol Aerospace Operations MS27497T14A15P
MS27497T14A15P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T14A15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T14A15P.pdf
Availability of MS27497T14A15P
QUANTITY
MS27497T14A15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T14A15P
Internal Part NumberEIS-MS27497T14A15P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T14A15P
Related LinksMS27497, MS27497T14A15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T14A15P Details Description
Related parts for MS27497T14A15P
FIXED IND 220UH 600MA 1.17 OHM datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC26S/AE26M/CCE26S datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 2MM SMD TIN datasheet.pdf
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES 681 OHM .02% 15 PPM 1/8W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SW DR SPDT 0.1A MOM/PULLOUT 125V datasheet.pdf