Amphenol Aerospace Operations MS27497T14B37S
MS27497T14B37S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T14B37S
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T14B37S.pdf
Availability of MS27497T14B37S
QUANTITY
MS27497T14B37S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T14B37S
Internal Part NumberEIS-MS27497T14B37S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T14B37S
Related LinksMS27497, MS27497T14B37S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T14B37S Details Description
Related parts for MS27497T14B37S
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
REFLECTR SHARP MEGAZENIGATA WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf