Amphenol Aerospace Operations MS27497T14B37SA
MS27497T14B37SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T14B37SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T14B37SA.pdf
Availability of MS27497T14B37SA
QUANTITY
MS27497T14B37SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T14B37SA
Internal Part NumberEIS-MS27497T14B37SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T14B37SA
Related LinksMS27497, MS27497T14B37SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T14B37SA Details Description
Related parts for MS27497T14B37SA
RES SMD 5.49KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SPI/SRL 1M 16DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf