Amphenol Aerospace Operations MS27497T16B42PA
MS27497T16B42PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T16B42PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T16B42PA.pdf
Availability of MS27497T16B42PA
QUANTITY
MS27497T16B42PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T16B42PA
Internal Part NumberEIS-MS27497T16B42PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T16B42PA
Related LinksMS27497, MS27497T16B42PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T16B42PA Details Description
Related parts for MS27497T16B42PA
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 10POS 6' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 30MM datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
HSS-CSZ.2,5-70MM2 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf