Amphenol Aerospace Operations MS27497T16F26B
MS27497T16F26B picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T16F26B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27497T16F26B.pdf
Availability of MS27497T16F26B
QUANTITY
MS27497T16F26B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T16F26B
Internal Part NumberEIS-MS27497T16F26B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T16F26B
Related LinksMS27497, MS27497T16F26B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T16F26B Details Description
Related parts for MS27497T16F26B
RES 51 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 86SMD PLAST datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SURFACE BELT 1-1/2X60" A VFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf