Amphenol Aerospace Operations MS27497T16F42PLC
MS27497T16F42PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T16F42PLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 42POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27497T16F42PLC.pdf
Availability of MS27497T16F42PLC
QUANTITY
MS27497T16F42PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T16F42PLC
Internal Part NumberEIS-MS27497T16F42PLC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T16F42PLC
Related LinksMS27497T, MS27497T16F42PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T16F42PLC Details Description
Related parts for MS27497T16F42PLC
TXRX SPEED CAN 5V 180MA PWRSO20 datasheet.pdf
RES SMD 9.65K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A datasheet.pdf