Amphenol Aerospace Operations MS27497T20F41PA
MS27497T20F41PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T20F41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T20F41PA.pdf
Availability of MS27497T20F41PA
QUANTITY
MS27497T20F41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T20F41PA
Internal Part NumberEIS-MS27497T20F41PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T20F41PA
Related LinksMS27497, MS27497T20F41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T20F41PA Details Description
Related parts for MS27497T20F41PA
IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC AFE CCD 12BIT 36MSPS 36VQFN datasheet.pdf
RES 64 OHM 2W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 120POS .050 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 26A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf