Amphenol Aerospace Operations MS27497T24B61S
MS27497T24B61S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24B61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T24B61S.pdf
Availability of MS27497T24B61S
QUANTITY
MS27497T24B61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24B61S
Internal Part NumberEIS-MS27497T24B61S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24B61S
Related LinksMS27497, MS27497T24B61S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24B61S Details Description
Related parts for MS27497T24B61S
SWITCH SLIDE 4PDT 200MA 30V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DDR3 204P 5.2H RVS B-L076 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 325POS GOLD datasheet.pdf
OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf