Amphenol Aerospace Operations MS27497T24F19S
MS27497T24F19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24F19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T24F19S.pdf
Availability of MS27497T24F19S
QUANTITY
MS27497T24F19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24F19S
Internal Part NumberEIS-MS27497T24F19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24F19S
Related LinksMS27497, MS27497T24F19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24F19S Details Description
Related parts for MS27497T24F19S
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 31POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LED 1/2" DOME BLUE 230VAC TERM datasheet.pdf