Amphenol Aerospace Operations MS27497T24F24S
MS27497T24F24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24F24S
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T24F24S.pdf
Availability of MS27497T24F24S
QUANTITY
MS27497T24F24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24F24S
Internal Part NumberEIS-MS27497T24F24S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24F24S
Related LinksMS27497, MS27497T24F24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24F24S Details Description
Related parts for MS27497T24F24S
PRESSURE SENSOR GAUGE 6-SIP datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS VERT TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf